تبلیغات
آریـــان | یوسف ستاریان - مطالب فروردین 1393
جمعه 29 فروردین 1393

به سلامتیه خودم...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    زنده باد زندگی...

شاد باشید...
Z.A


جمعه 29 فروردین 1393

من = همه چیز

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    مگر میشود زندگی مرا به هم ریخته آفریده باشی....


خدای دانه های انار؟؟؟!!!....

Z.A


پنجشنبه 28 فروردین 1393

آهنگ قدیمی و شاد دختر همسایه-ناصر صبوری

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    نوع مطلب :موزیک ،دانلود آهنگ قدیمی و شاد دختر همسایه از ناصر صبوری
Negar


برچسب ها: دختر همسایه ، ناصر صبوری ، آهنگ قدیمی ، آهنگ شاد ،

پنجشنبه 28 فروردین 1393

آهنگ های به یادماندنی...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    نوع مطلب :موزیک ،


سه شنبه 26 فروردین 1393

آهنگ زیبا...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    نوع مطلب :موزیک ،

دانلود آهنگ خداحافظ-اندی

Title: Khodahafez

Singer: Andy

Album: Singles

Year: 2013

Genre: Pop


Negar


سه شنبه 26 فروردین 1393

دلم که خیلی تنهاس...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    نوع مطلب :موزیک ،دانلود آهنگ چشام تورو می بینه  شهاب رمضان

تو هر نفس که می‌خوام بگم که خیلی تنهام
تو قطره‌های اشکام چشام تو رو می‌بینه
تو اوج عشق و احساس دلم که خیلی تنهاس
وقتی که یادت اینجاس چشام تو رو می‌بینه
هر طرف که میرم چشام تو رو می‌بینه
از دلم شنیدم عاشق شدن همینه
وای اگه نباشی بدون تو می‌میرم
من دوباره می‌خوام که از تو جون بگیرم
تو اون چشای مهربون کنار خاطراتمون
هر جا دلم میگه بمون چشام تو رو می‌بینه
یاد تو همراه منه این خود عاشق شدنه
هر شب که بارون می‌زنه چشام تو رو می‌بینه


Negar


دوشنبه 25 فروردین 1393

می شود فهمید...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    

آدم ها عوض می شوند...

از "سلام " و"شب بخیر" گفتن شان می شود

این را فهمید!

از "حرفها " و "نگاه ها"

از گودال های عمیقی که بین تو وخودشان می کنند

و درونش را پر از دلیل می کنند...


Negar


دوشنبه 25 فروردین 1393

سرداران دلیر ایران زمین از دیرباز تا کنون

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    

سرداران دلیر ایران زمین از دیرباز تا کنون

درود بر فرزندان ایران زمین ، در این نوشتار می خواهم نام ، نشان و دلاوری های سرداران دلیر ایران زمین که در برابر یورش بیگانگان و دشمنان بد سگال و ددمنش این مرزوبوم قد برافراشتند و تا پای جان ایستادند برایتان بگویم. صد البته بسیارند سرداران دلیر سپاه ایران زمین که برای شکوه این سرزمین اهورایی جنگیدند همانند مردونیه ، ماسیست ، داتیس ، ستاسپ و بسیار سرداران دیگر ، اما از کسانی که نام برده می شود فرماندهان و دلاورانی هستند که در برابر یورش دشمن بپاخاستند…

۱-    سردار آریوبرزن هخامنشی

 

آریوبرزن یکی از سرداران بزرگ تاریخ ایران است که در برابر یورش اسکندر مقدونی به ایران زمین، دلیرانه از سرزمین خود پاسداری کرد و در این راه جان باخت و حماسه‌ی «در بند پارس» یا «دروازه پارس» را از خود در تاریخ به یادگار گذاشته است.در جنگ دربند پارس آخرین پاسداران ایران با شماری اندک به فرماندهی «آریوبرزن» دربرابر سپاهیان پرشمار اسکندر دلاورانه دفاع کردند و سپاهیان مقدونی را ناچار به پس نشینی نمودند.

آریوبرزن با ۴۰ سوار و ۵۰۰۰ پیاده و وارد کردن تلفات سنگین به دشمن، خط محاصره را شکست و برای یاری به پایتخت به سوی پارسه (Persepolis) شتافت. ولی سپاهیانی که به دستور اسکندر از راه جلگه به طرف پارسه رفته بودند، پیش از رسیدن او ، به پارسه (تخت جمشید) دست یافته بودند. آریوبرزن با وجود واژگونی پایتخت و در حالی که سخت در تعقیب سپاهیان دشمن بود، حاضر به تسلیم نشد و آنقدر در پیکار با دشمن پافشرد تا گذشته از خود او  همه یارانش از پای درافتادند و جنگ هنگامی به پایان رسید که آخرین سرباز پارسی زیر فرمان آریوبرزن به خاک افتاده بود.

نامش پاینده و یادش گرامی باد

ادامه در ادامه نوشتار

۲-سردار سورنا


سورنا یکی از سرداران بزرگ و نامدار تاریخ در زمان اشکانیان است که سپاه ایران را در نخستین جنگ با رومیان فرماندهی کرد و رومی‌ها را که تا آن زمان در همه جا پیروز بودند، برای اولین بار با شکستگی سخت و تاریخی روبرو ساخت. کراسوس فرمانروای بخش شرقی کشور روم آن زمان؛ یعنی شام بود و برای گسترش دولت روم در آسیا، قصد حمله به ایران و هند را داشت. کراسوس با سپاهی مرکب از ۴۲ هزار نفر از لژیون‌های ورزیده روم که خود فرماندهی آنان رابرعهده داشت به سوی ایران روانه شد و اشک۱۳ پادشاه اشکانی، سورنا سردار نامی ایران را مأمور جنگ با کراسوس و دفع یورش رومی‌ها کرد. نبرد میان دو کشور در سال ۵۳ پیش از میلاد در جلگه‌های میانرودان و در نزدیکی شهر حران روی داد. در جنگ حران، سورنا با یک نقشه نظامی ماهرانه و به یاری سواران پارتی که تیراندازان چیره‌دستی بودند، توانست یک‌سوم سپاه روم را نابود و اسیر کند.

نامش پاینده و یادش گرامی باد

 

۳-سردار بهمن جادویه

 

بهمن جادویه یا بهمن مردانشاه در پایان دوران ساسانی و در طی حملهٔ اعراب به ایران فرمانده سپاه ایران در منطقه سواد (عراق) بود. نام او بیشتر بخاطر فرماندهی در جنگ پل ، میان ایران و اعراب بود که به پیروزی ایرانیان منجر شد. در سال ۶۳۴ میلادی بهمن جادویه ازسوی رستم فرخزاد از تیسفون به همراه سپاه و فیلان جنگی به سواد فرستاده شد؛ از آن سوی ابوعبیده مسعود ثقفی با لشگر خویش از روی پلی که  بر روی رود فرات بود گذشت و در طی جنگی سخت ابوعبیده با حدود چهار هزار نفر از لشکریانش در این جنگ که جنگ پل نامیده می‌شود، کشته شدند و گروه باقی‌مانده فرار کردند. بهمن جادویه می خواست تا فراریان را دنبال کند لیکن خبر رسید که در تیسفون  شورش رخ داده است ، از این رو بهمن راه تیسفون را در پیش گرفت. بر اساس گفته هایی، پس از این شکست سنگین عمر بن خطاب تا یکسال دیگر نام عراق را نمی‌آورد.در سال ۶۳۷ میلادی در جنگ قادسیه در روز دوم لشکر کمکی اعراب که از شام رسیده ‌بود، وارد میدان شد و نبردهای تن به تن بین پهلوانان دو سپاه صورت گرفت. هنگام مبارزه سه نفر از سرداران ایرانی که بهمن جادویه هم یکی از آنان بود، کشته‌شدند.

نامش پاینده و یادش گرامی باد

 

۴- سردار رستم فرخ زاد

 

رستم فرخزاد فرمانروای خراسان ، فرزند سپهبد فرخ هرمز ، سردار نامدار و کاردان و دلیر پایان دوره ساسانیان بود. در سال ۶۳۶ میلادى از سوی شاهنشاه ایران ، یزدگرد سوم مامور جمع آوری سپاه و جنگ برای بیرون راندن اعراب شد. سپاهیان او به فرماندهی بهمن جادویه با اعراب جنگیدند. در این جنگ (جنگ پل) اعراب شکست خوردند و متواری شدند. یکسال پس از این شکست، عمر بن خطاب خلیفه اعراب سپاه دیگری برای حمله به ایران تدارک دید و فرماندهی آن را به سعد بن ابی وقاص سپرد و برای مقابله با یورش اعراب بار دیگر رستم فرخزاد به فرماندهی سپاهیان ایران برگزیده شد و خود شخصا فرماندهی کل نیروی لشکری را به عهده گرفت و درفش کاویانى (پرچم ایران) را در برابر خود قرار داد. دو سپاه در قادسیه (در ۳۰ کیلومترى کوفه ) در برابر هم صف آرایى کردند. این جنگ (جنگ قادسیه) چهار روز به دازا کشید و با وجود برتری ایرانیان در روز نخست، به سبب ورود نیروهاى کمکی سورى به سپاه اعراب در روز سوم  و برخاستن توفان شن به سمت نیروى ایران ، جنگ برای سپاه ایران سخت شد ، رستم در صحنه جنگ از پا افتاد و جنگ در روز چهارم به سود اعراب پایان گرفت و درفش کاویانى به دست تازیان افتاد. هنگامی که تن رستم را یافتند جای صد ضربه شمشیر و نیزه بر تنش بود…

 

نامش پاینده و یادش گرامی باد

 

 

۵-سردار پیروز نهاوندی

 

فیروزان سرباز گمنام و بنامی است که برای نجات ایران با اعراب مهاجم جنگید و سمبل مقاومت مردم ایران در مقابل اعراب مهاجم است. در جنگی که به سقوط تیسفون منجر شد به دست اعراب اسیر شد و به عنوان برده به یک نفر عرب  ( به قولی حاکم بصره یا کوفه ) فروخته شد. آنگونه که در کتاب (تاریخ و فرهنگ ایران در دوران انتقال از عصر ساسانی به عصر اسلامی) گفته شده ، فیروزان کسی بود که عمربن خطاب خلیفه مسلمین و کسی را که به ایران لشکر کشید را کشت و به نوعی انتقام ایرانیان را گرفت . فیروز دختری داشت که گویا مروارید نام داشت و از آنجا که در زبان عربی به مروارید، لولو میگویند به فیروزان ابو لولو یا پدر مروارید گفته میشد. پیروز نهاوندی که تا آن زمان همچنان پایبند به آیین نیاکان بود ، به سال ۲۳  هجری ، در یک فرصت مناسب « عمر » خلیفه اعراب را  که دستور تجاوز به خاک پاک ایران را صادر کرده بود را ( به عنوان یک متجاوز ) به خونخواهی یزدگرد سوم ، رستم فرخ زاد و  زنان و دختران ایرانی که توسط اعراب متجاوز به بردگی گرفته شده بودند ، با خنجری دو دم از پای در آورد. عبدالله ابن عمر، پس از قتل پدرش، فیروزان را همراه با دخترش مروارید، هرمزان سردار معروف ایرانی و یک مسیحی ایرانی را ناجوانمردانه به قتل رسانید.

نامش پاینده و یادش گرامی باد

 

۶-سردار سلطان جلال الدین خوارزمشاهی

6

در زمان حمله مغولان به ایران سلطان جلال الدین خوارزمشاهی در برابر مغولان وحشی قد برافراشت و چندین جنگ بین سلطان جلال الدین و مغولان در گرفت. پس از جنگ پروان که با شکست سنگین مغولان پایان یافته بود ، چنگیز خان مغول خود وارد جنگ شد ، در گذرگاهی بنام نیلاب در رود سند دو سپاه به هم رسیدند چنگیز گذرگاه را بست ، سلطان از یک سو رودخانه ای خروشان و ژرف و از سویی دیگر دشتی پهناور پر از مغولان وحشی را پیش روی خود می دید. با این وجود امید خود را از دست نداد و وارد کارزار شد بطوری که کاتب سلطان ، جنگ را چنین توصیف کرده است : (مردانه با اندک سپاه در برابر چنگیز ایستاد و حمله برد وآن جمع را به هر سوی بتاخت ، چنگیز روی شکست بدید پشت نموده بگریخت…) در ابتدا پیروزی با سلطان بود اما ده هزار نفر از افراد زبده لشکر مغول بنام بهادر که کمین کرده بودند حمله کردند و چیدمان سپاه ایران را برهم زدند و سپاه سلطان یکپارچگی خود را از دست داد گروهی کشته شدند و گروهی خود را به آب زدند و فرو رفتند جنگ هر دم سخت تر می شد. مادر ، همسر و کنیزان سلطان از او خواستند تا آنها را به آب بیندازد تا به دست مغولان نیفتند و سلطان ناچار چنین کرد

شبی آمد که می باید فدا کرد                         به راه مملکت فرزند و زن را

به پیش دشمنان ایستاد و جنگید                   رهاند از بند اهریمن وطن را

 پس از آن ، سلطان ، مرگ در دل امواج خروشان سند را بر ننگ سرافکنده ایستادن در برابر چنگیز به جان خرید و سوار بر اسب و شجاعانه بی هراس از مرگ خود را در میان امواج سهمگین سند انداخت وتوانست پیروزمندانه خود را از چنگال مرگ بیرون بکشد. حمداله مستوفی می گوید : (سلطان جلال الدین با هفتصد مرد ، بی کشتی از آب سند گذر کرد) چنگیز وقتی این صحنه را دید رو به پسران کرده گفت : (از پدر ، چنین پسر باید…)

همچنین چنگیز درباره سلطان جلال الدین گفته بود : اگر من صد مرد جنگی چون او داشتم جهان را می گرفتم…

نامش پاینده و یادش گرامی باد

 

۷- سردار نادرقلی افشار

7

 

نادرقلی ملقب به نادر شاه از ایل افشار پادشاه ایران و بنیانگذار دودمان افشاریه است. او از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام است و بسیاری از مورخین او راقدرتمندترین پادشاه ایرانی بعد اسلام می دانندکه سرکوب افغانها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگهای پیرزومندانه او سبب شهرت بسیارش گشت. به او در اروپا لقب «آخرین جهانگشای شرق» داده‌اند. در آن زمان افغان‌ها به رهبری محمود افغان اصفهان را تصرف کرده و شاه سلطان حسین صفوی را به قتل رسانده بودند. محمود افغان نیز که تنها بر اصفهان و نواحی اطراف آن حکومت می‌کرد، کمی بعد به‌دست پسر عمویش به‌نام اشرف افغان به‌قتل رسید. نادر به شاه طهماسب دوم پیوست و در سردار سپاه او شد. سپس خراسان را به تصرف خود در آورد. وی پس از آن، برای به‌قدرت رساندن شاه طهماسب با افغان ها وارد جنگ شد رییس افغانها یعنی اشرف افغان را در مهماندوست در نزدیکی دامغان و سپس در مورچه خورت اصفهان و برای بار سوم در زرقان فارس شکست داد. او سپس در تعقیب اشرف، افغانستان را مورد تاخت و تاز قرار داد و قبایل این دیار را مطیع خود نمود. بدین ترتیب پس از هفت سال شورش افغان‌ها به پایان رسید.

نامش پاینده و یادش گرامی باد

 

۸- سردار رییسعلی دلواری

8

 

رئیس‌علی دلواری در سال ۱۲۶۱ هجری شمسی در روستای دلوار از توابع تنگستان متولد شد. دوران جوانی او همزمان با حضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج فارس بود. وی نقشی کلیدی در قیام جنوب داشت. قیام مردم تنگستان به رهبری وی روی هم هفت سال طول کشید و در این مدت دلیران تنگستانی دو هدف عمده را دنبال می‌کردند، پاسداری از بوشهر و دشستسان و تنگستان به عنوان منطقه سکونت خود و جلوگیری از حرکت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران و دفاع از استقلال وطن. در آغاز جنگ جهانی اول قوای روس از شمال و نیروهای انگلستان از جنوب، ایران را در معرض هجوم قرار دادند. رئیس علی آمادگی خود را برای دفاع از بوشهر و جلوگیری از پیشروی نیروهای انگلیسی اعلام داشت. قیام دلیران تنگستان علیه اشغالگران آغاز شد و نیروهای متجاوز انگلیسی که قریب به پنج هزار نفر بودند در دام دلیر مردان تنگستانی گرفتار آمدند و عده زیادی از متجاوزان انگلیسی در این حمله کشته شدند انگلیسی‌ها مجبور شدند نیروهای کمکی از عراق و هند به بوشهر اعزام کنند و دلوار را به شدت بمباران کردند.

جنگ میان دلیران تنگستان به رهبری رئیس علی از یک سو و نیروهای بریتانیا تا شهریور ۱۲۹۴ خورشیدی ادامه یافت و انگلیسی‌ها نتوانستند بر رئیس علی و یارانش برتری یابند. رئیس‌علی در محلی به نام «تنگک صفر» هنگام شبیخون به قوای بریتانیا توسط فردی نفوذی و اجیر شده، از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و در سن ۳۳ سالگی کشته شد.

نامش پاینده و یادش گرامی باد

 

۹-سردار میرزا کوچک خان جنگلی

9

 

یونس استادسرایی مشهور به میرزا کوچک‌خان جنگلی در اعتراض به نقض تمامیت ارضی و استقلال ایران از سوی بیگانگان بعد از مشروطه قیام کرد.میرزا یونس معروف به میرزا کوچک فرزند میرزا بزرگ در سال ۱۲۵۷ در محله قدیمی استادسرا شهر رشت چشم به جهان گشود. او مردی قوی بنیه، زاغ چشم و دارای سیمایی متبسم بود و از نظر اجتماعی مردی باادب، فروتن، خوش برخورد، مومن به اصول اخلاقی، طرفدار عدل و آزادی و حامی مظلومان بود. میرزا کوچک‌خان اهل ورزش بود و از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات خودداری می‌کرد. در سال ۱۲۹۳ ه. ش میرزا که تازه از تبعید آزاد شده و به رشت آمده بود به شدت تحت تاثیر ظلم و ستم نیروهای روس بر مردم گیلان قرار گرفت و تصمیم گرفت که دوباره دست به قیام بزند. اما این بار به دنبال نجات ایران وبویژه گیلان از اشغال آشکار نیروهای نظامی نیز بود.میرزا پس از جمع کردن دوستان و همفکرانش به جنگل رفت و قیامش را آغاز کرد. قوای روس و البته نیروهای داخلی وابسته به آنها بارها تلاش کردند جنگلی‌ها را سرکوب کنند اما کاری از پیش نبردند و عمدتاً شکست خوردند.پس از مدتی قزاق‌ها، به فرماندهی سردار سپه برای دعوت او به مرکز به مذاکره رفتند و بنا به دلایل فراوانی مذاکرات به شکست انجامید. در نهایت قوای قزاق از فرصت استفاده کرده و طی شبیخون‌های متعدد نیروهای جنگل را وادار به عقب نشینی کردند و بعضی از سران تسلیم یا کشته شدند. میرزا همراه با تنها یار وفادارش،گائوک آلمانی معروف به هوشنگ به طرف کوه‌های خلخال حرکت کردند، ولی گرفتار بوران و طوفان گردیدند و سرانجام زیر فشار سرما و برف ، درحالی که میرزا هوشنگ را به کول گرفته بود، از پای درآمدند.

نامش پاینده و یادش گرامی باد

 

۱۰- سردار محمد ابراهیم همت

hemat

 

به روز ۱۲ فروردین  سال ۱۳۳۴ هـ.ش در شهرضا چشم به جهان گشود. در شهریور سال ۱۳۵۹ اعراب بعثی عراق به میهن ما یورش آوردند. شهید همت به صحنه کارزار وارد شد و در طی سالیان حضور در جبهه های نبرد، افتخارها آفرید. شهید همت در جریان عملیات خیبر به دیگر دلاوران گفته بود: «باید ایستادگی کرده و مانع از بازپسگیری مناطق تصرف شده، توسط دشمن شد. یا همه اینجا شهید می شویم و یا جزیره مجنون را نگه می داریم.» رزمندگان لشکر نیز با تمام توان در برابر دشمن مردانه ایستادگی کردند. حاجی جلو رفته بود تا وضع جبهه توحید را از نزدیک بررسی کند، که گلوله توپ در نزدیکی اش اصابت می کند و این سردار دلاور در راه آزادی میهن در عملیات خیبر دعوت حق را لبیک گفت و در ۲۴ اسفند سال ۶۲ به دیدار خداوند شتافت.

نامش پاینده و یادش گرامی باد

 

 

 

۱۱-سردار عباس بابایی

11

عباس بابایی در سال ۱۳۲۹، در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود. در سال ۱۳۴۸، به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه یافت و در سال ۱۳۴۹، برای گذراندن دوره خلبانی به آمریکا رفت.
با دلیری بی اندازه در جبهه های مبارزه با دشمن ، صفحات نوین و زرینی به تاریخ دفاع مقدس و نیروهای هوایی ارتش نگاشت و با بیش از ۳۰۰۰ ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده، قسمت اعظم وقت خویش را در پرواز های عملیاتی و یا قرارگاه ها و جبهه های جنگ در غرب و جنوب کشور سپری کرد  و تنها از سال ۱۳۶۴ تا هنگام شهادت، بیش از ۶۰ مأموریت جنگی را با موفقیت کامل به انجام رسانید. عباس بابایی درصورتی که برای تشرف به خانه خدا انتخاب شده بود از رفتن به حج سرباز زد و گفت ((جنگ حج من است)) و همسرش بدون عباس بابایی راهی حج شد و عباس به همسرش قول داد که در در روز عید قربان در مکه به او بپیوندد تیمسار عباس بابایی صبح روز پانزدهم مرداد ماه روز عید قربان با یک فروند هواپیمای آموزشی اف–۵ از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد تیمسار بابایی معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به هنگام بازگشت از مأموریت هدف گلوله ضد هوایی قرار گرفت و به شهادت رسید…
نامش پاینده و یادش گرامی باد

۱۲-سردار شهید گمنام

12

حرفی نمیزنی چرا «بابای جعبه ای»؟ 

… خسته شدم … بیرون بیا بابای جعبه ای
لطفا بلندتر کمی بابای جعبه ای… … این جا نمی رسد صدا بابای جعبه ای

با آن قدت تو جا شدی آنجا ببین مرا…جا میشوم ببر مرا بابای جعبه ای…

قد عروسکم شده ای باور کن ای عزیز… من‌‌ مادرت قبول؟ ها؟ بابای جعبه ای…

بابا عروسکی چرا لالا نمی کنی؟   شب شد لالا لالا بابای جعبه ای…

 

بابای جعبه ای به خدا میسپارمت…

 

یادشان گرامی باد…

 

بدرود فرزندان ایران… دان


دوشنبه 25 فروردین 1393

عکس

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


یکشنبه 24 فروردین 1393

عکس

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


شنبه 23 فروردین 1393

ریچارد فرای-بزرگمرد ایران شناس

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


 ریچارد فرای در نزد رومن گیرشمن در خرابه‌های باستانی شوش در سال ۱۹۶۶

ریچارد فرای در نزد رومن گیرشمن در خرابه‌های باستانی شوش در سال ۱۹۶۶

بزرگمردی که زاده ی جایی دیگر بود ولی با تمام وجود عاشق ایران و تاریخ ایران بود

بزرگمردی که ترجیح داد در زاینده رود ایران دفن شود…

ریچارد نلسون فرای (به انگلیسی: Richard Nelson Frye) (زادهٔ ۱۰ ژانویه ۱۹۲۰ – درگذشته ۲۷ مارس ۲۰۱۴) ایران شناس و شرق‌شناس برجسته آمریکایی متخصص برجستهٔ ایران‌شناسی و استاد بازنشستهٔ دانشگاه هاروارد بود. او به زبان‌های زبان فارسی، عربی، روسی، آلمانی، فرانسوی، پشتو، ازبک و ترکی مسلط بود و با زبان‌های اوستایی، پهلوی و سغدی آشنایی کامل داشت.

فرای بیش از ۷۰ سال از زندگی‌اش را صرف مطالعه و پژوهش درباره تاریخ و فرهنگ فلات ایران کرد و یکی از آخرین بازماندگان نسل ایران‌شناسان و شرق‌شناسانی چون آرتور کریستین‌سن و آرتور پوپ، رومن گیرشمن و پروفسور آلبرت امستد بود که شرق‌شناسی را در دانشگاه‌های جهان بنیان گذاشتند و تألیفات بسیاری درباره فرهنگ و هنر و تاریخ ایران داشتند.

اطلاعات بیشتر را در ادامه مطلب بخوانید...


ریچارد فرای- بزرگمرد ایران شناس

ریچارد فرای- بزرگمرد ایران شناسادامه مطلب

برچسب ها: ریچارد فرای-بزرگمرد ایران شناس ،

شنبه 23 فروردین 1393

کلیپ طنز: « باران کوثری » برای انصراف از یارانه

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    

کلیپ زیر که محور آن شعری درباره مذمت گرفتن یارانه است به کارگردانی باران کوثری ساخته شده است . شعر این کلیپ کاری از محمد جاوید، طنزپرداز خوش ذوق شیرازی است که این روزها سروده‌اش درباره انصراف از یارانه دست به دست می‌گردد.

کلیپ مورد نظر را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

[http://www.aparat.com/v/OGXLz]


خیزید و خز آرید که هنگام خزان است
یارانه نگیرید که دولت نگران است
کفگیر ته دیگ زده دولت تدبیر
باد بدی از جانب صندوق وزان است
دخل همه را کرده طرف خرج عطینا
این کار ز موجودی صندوق عیان است
فیکس است حقوق من و تو در همه سال
نرخ همه اجناس ولی در نوسان است
آن چیز که مفت است فقط جان من و توست
حتی چُس فیل و پفک و چیپس گران است
یارانه نگیرید اگرچند بمیرید
در روز جزا اجر همه باغ جنان است
از فرط نخوردن چه کسی مرده بَبَم جان؟
دانید نخوردن چقدر پرهیجان است؟
ای کاش که سوراخ همه دوخته می شد
آن چاه بزرگی که مسمی به دهان است
یارانه نگیرید که چرک کف دست است
چرکی که پر از میکروب و آسیب و زیان است
این چرک ولی بهر فلانی شده نعمت
بابک همه جا در پی این چرک روان است
طی دو سه سالی شده در چرک شناور
دارایی او گُنده تر از حدس و گمان است
یارانه نگیرید اگر طالب فیضید
این فیض نه آن ناصر با نام و نشان است
از سوژه اگر تا به سحر شعر بگویم
از نوک قلم قافیه چون سیل روان است
جاوید ولیکن بکش آن زیپ دهان را
چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است
القصه که یارانه نگیرید ز دولت
چون عامل آلزایمر و فتق و سرطان است
By M


برچسب ها: باران کوثری ، دریافت یارانه ، محمد جاوید ، کلیپ طنز ، کمپین انصراف از یارانه ، یارانه ، انصراف از یارانه ،

شنبه 23 فروردین 1393

صلح

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


جمعه 22 فروردین 1393

برگشتم.......

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


جمعه 22 فروردین 1393

حرف هایی برای امروز ...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


Negar


پنجشنبه 21 فروردین 1393

عشق واقعی

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


Y.S


چهارشنبه 20 فروردین 1393

از جوک ها لذت ببرید.

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    

لباسمو در آووردم برم حموم یهو دیدم فیلتر شدم...الانم با سایفون اومدم
 
 


یه بنده خدایى مسیج ﺩﺍﺩﻩ:
Vase wc toon siphoon begirid kheyli khoob
kar mikone
ﻣﻨﻢ ﺟﻮﺍﺏ ﺩﺍﺩﻡ :
ﻣﺎ ﺍﺯ ﻫﻤﻮﻥ ﺁﻓﺘﺎﺑﻪ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯿﮑﻨﯿﻢ؛ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻮﺏ ﺟﻮﺍﺏ ﻣﯿﺪﻩ
ﺍﻻﻥ ﻓﻬﻤﯿﺪﻡ ﻣﻨﻈﻮﺭﺵ ﺍﯾﻦ ﺑﻮﺩﻩ
ﮐﻪ ﺳﺎﯾﻔﻮﻥ ﺑﺮﯾﺰﯾﻢ ﺑﺎﻫﺎﺵ ﺑرم ﻭﯼ ﭼﺖ... :|

 

بعضی از این پرستارا یه جوری آمپول میزنن
که انگار 99 درصدِ مشکلاتِ زندگیشون
تقصیر مائه ..!

 
مورد داشتیم واسه اینکه عروس به خانواده داماد نشون بده زن زندگیه ، شب عروسیش تو تالار ، بعد از شام زیر میزهارو جارو برقی کشیده

 
آدم, ویچت رو میبینه یاده فیلم " ۲۰۱۲" میفته
همه مردن...
فقط چند نفر زنده موند و دارن مقاومت میکنن..
یه سریا هم به زور خودشونو زنده نگه داشتن...!

 
 

صُب داشتم میرفتم جایی؛ رادیوی تاکسی روشن بود!!!
تو رادیو پرسید که :
شما برای حفظ امنیت توی فضای مجازی چیکار می‌کنید؟
یه پسره زنگ زد گفت :
من توی فضای مجازی سعی می‌کنم اصلا به اینترنت وصل نشم!

خوش بحالشون دیگه!یه سریا که عقل ندارن،راحت زندگی میکنن..!
 

 

طرف ﺩﺍﺷﺖ ﺍﻇﻬﺎﺭ فضل ﻣﯽﻛﺮﺩﻩ که: 
ﺍﯾﻦ ﺟﻼﻝ ﺁﻝ ﺍﺣﻤﺪ ﻛﻪ ﻫﯽ همه ﺍﺯﺵ ﺗﻌﺮﯾﻒ ﻣﯽﻛﻨﻦ، 
ﻓﻘﻂ ﯾﻪ ﻛﺘﺎﺏ ﺧﻮﺏ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻛﻪ ﺍﺳﻤﺶ ﺑﻮﻑ ﻛﻮﺭﻩ!
ﯾﻜﯽ ﮔﻔﺖ : ﺑﻮﻑ ﻛﻮﺭ ﻛﻪ ﻣﺎﻝ ﺻﺎﺩﻕ ﻫﺪﺍﯾﺘﻪ !
طرف ﮔﻔﺖ : ﺩﯾﮕﻪ ﺑﺪﺗﺮ! ﯾﻪ ﻛﺘﺎﺏ ﺧﻮﺏ ﺩﺍﺭﻩ، ﺍﻭﻧﻢ ﺻﺎﺩﻕ ﻫﺪﺍﯾﺖ 
ﺑﺮﺍﺵ ﻧﻮﺷﺘﻪ !
 

 

این خرچنگها یه جوری راه میرن ؛
انگار دستاشونو شستن، میخوان وارد اتاق عمل بشن ..!
 

 
 

رو اعصاب تر از مهمونی که شب می مونه مهمونیه که 
شب مونده و صبح زودتر از همه بیدار می‌شه جاشو جم می کنه 
و عین منگولا میشینه یه گوشه منتظر بقیه!
 

 
 
علم بهتر است یا بابک زنجانی ؟!؟

 

 

ﻫﺮ ﭼﯽ ﺩﺍﺷﺘﻢ ﻓﺮﻭﺧﺘﻢ..!
ﺷﯿﺶ ﻣﺎﻩ ﺩﺍﺭﻡ ﭼﺎﯼ ﮔﻠﺴﺘﺎﻥ ﻣﯿﺨﺮﻡ با اون مزه اش 
که ﺗﻮﯾﻮﺗﺎ ﺑﺮﻧﺪﻩ ﺑﺸﻢ !
ﺗﺎﺯﻩ ﻓﻬﻤﯿﺪﻡ ﺗﻮﯾﻮﺗﺎ ﺟﺎﯾﺰۀ ﭼﺎﯼ ﻣﺤﺴﻨﻪ !
ﮐﻤﺮﻡ ﺷﮑﺴﺖ ..!
 
 

 

ﭼﻬﺎﺭ ﻧﻔﺮ ﺳﻮﺍﺭ ﺗﺎﮐسی ﻣﯿﺸﻦ ﻭﻟﯽ ﮐﺮﺍﯾﻪ ﻧﺪﺍﺷﺘﻦ ﺑﺪﻥ! ﻗﺮﺍﺭﮔﺬﺍﺷﺘﻦ ﺑﻪ ﻣﻘﺼﺪ ﮐﻪ ﺭﺳﯿﺪﻥ ﭘﯿﺎﺩﻩ ﺑﺸﻦ ﻭ فرار کنن !
ﺑﻌﺪﺍﺯ ﺭﺳﯿﺪﻥ ﺑﻪ ﻣﻘﺼﺪ ﭼﻬﺎﺭﺗﺎﺷﻮﻥ ﺩﺭﺍﯼ ﻣﺎﺷﯿﻨﻮ ﺑﺎﺯﻣﯿﮑﻦ ﻭ با سرعت ﭘﺎ ﺑﻪ ﻓﺮﺍﺭ ﻣﯿﺬﺍﺭﻥ..
ﻣﯿﺮﻥ ﺗﺎ ﻣﯿﺮﺳﻦ ﺑﻪ ﯾﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﻮﻥ ﺗﺎﺭﯾﮏ ﻫﯿﭽﮑﯽ ﻫﯿﭽﮑﯽ ﺭﻭ ﻧﻤﯿﺪﯾﺪ ﻭ ﻓﻘﻂ ﺻﺪﺍﯼ تند تند زدن ﻧﻔﺴﺸﻮﻥ ﻣﯿﺎﺩ
ﯾﮑﯿﺸﻮﻥ زد رو شونه ﺑﻐﻠﯿﺶ ﺑﻬﺶ ﮔﻔﺖ ﻓﮑﺮﺷﻮ بکن ﺣﺎﻻ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩﭼﻪ ﺣﺎﻟﯽ داره !
بهش گفت بابا راننده منم، فقط بگین چی شده !؟
 
 
 


پیدا کردن کارت شارژ ایرانسل تو جیب مرد متاهلی که
خط همراه اول داره ؛ حکمش برای زنش مثل داشتن 
ده کیلو تریاکه تو ماشین یه قاچاقچی
چیزی در حد اعدام در ملا عام
 
 

 

جون مادرتون اگه ماشین صفر می خرین رو شیشه بنوسید :
�#1605;اشین صفره �br> ولی پلاستیک های رو صندلیشو بکنید
 
 

 
تمام چیزهای خواستنی توی دنیا یا غیرقانونیند، یا گرونند، یا چاق کننده یا متاهل
 
 

 

امتحان تنظیم خانواده 20 شدم

حالا با چه رویی برم به خانواده بگم ...؟:|
 
 

 
 

از چیزایی که علم فیزیک هنوز نتونسته اثبات کنه،اینه که:
بدن انسان چه جوری ۲تا استکان چایی می گیره
از اون ور ۲ لیتر تحویل میده !
 
 

 
 
90درصد وقت درس خوندن من هنگام نیگا کردن به این که "چقد مونده جزوه تموم شه" تلف میشه ... :|
 
 
 

 
 
 

مسئولین محترم کشوری:
باز همین که My Computer و Control Panel بدون فیلتر شکن باز میشه دمتون گرم...
خدا خیرتون بده :|
 

 

رفیق دوران دبستانم نه تنها ازدواج کرد ، بلکه طلاقم گرفت.

منم هنوز دارم پاندای کنگ‌فوکار دانلود میکنم :|
 
 

 

زندگیهامون شده شبیه سریال!
امروز خودشو میبینیم�#1601;ردا تکرارشو
 
 

 

دخترا بعد از حمام :
لوسیون بدن
کرم ضد خشکی
کرم دورچشم
اسپری
سشوار موها
آرایش
45دقیقه زل زدن به آینه 

پسرا بعد از حمام :
این شرت من کوووو؟
45 دقیقه بعد :ماماااااان شرت تمیز ندارم؟
پس از کمی جست و جو : ولش کن همون قبلیه رو میپوشم
 

 
 

یه سری استاد دانشگاه رو دعوت کردن ( از دانشگاه مهندسی ) به فرودگاه و اونا رو توی یه هواپیما نشوندن و وقتی درهای هواپیما رو 
بستن از بلندگو بهشون اعلام کردن که"
این هواپیما ساخت دانشجوهای شما هست ..!
وقتی اساتید محترم این خبرو شنیدن همه از دم اقدام به فرار کردن!
همه رفتن به سمت در خروجی جز یه استاد 
که خیلی ریلکس نشسته بود ..!
پرسیدن : چرا نشستی؟ نگو که نمیترسی!!
استاد با خونسردی گفت : 
اگه این هواپیما ساخت دانشجوهای منه ..
که شک دارم پرواز بکنه .. تـــــــــــــــــازه اگـــه روشن شه..!
 

 
 
این دخترایى هستن که توی خونه دست به سیاه و سفید نمی زنن، اما توی مهمونی ها می خوان خودشون رو توی ظرفشویى خفه کنن ها... اینا رو اذیت نکنین، اینا دنبال مادرشوهر می گردن!
 
 
 

 

چندتا از دروغ های مشهورمون :

. فقط امضای رئیس مونده
. این لباس جنسش ترک اصله
. به چشم خواهری میبینمش
. همه بچه ها خوشگلن
. از فکر تو تا خود صبح بیدار بودم
. این آخرین سیگاریه که میکشم
. منو تو جوونیام ندیدی
. این بهترین کادوییه که تو زندگیم گرفتم
. مرسی من نمیخورم، رژیم دارم
. از این همه یه دونه مونده، همش رو فروختم
. عموم فوت کرده بود نتونستم بیام
. مادر نزاییده کسی رو که چپ نگام کنه
. خونه رو تخلیه کنین پسرم ازدواج کرده
. شما فرم رو پر کنین ما باهاتون تماس میگیریم
 
 

 
مشکل از جایی شروع شد که:
سطح درآمد بعضیا ازسطح فرهنگشون بالاتر زد ..!
 
 

 تجربه نشون داده هر وقت با پسر عمه تون جایی تشریف میبرین قبل از انجام هر کاری به دوستان معرفیش کنید.


Y.S


چهارشنبه 20 فروردین 1393

در مسیر باد

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


چهارشنبه 20 فروردین 1393

دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی – چشمه ی طوسی

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    نوع مطلب :موزیک ،

دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی – چشمه ی طوسی

متن آهنگ محسن چاوشی – چشمه ی طوسی :

توی هر ضرر باید استفاده ای باشه

باخت باید احساس فوق العاده ای باشه

آه فاتح قلبم فکرشم نمیکردی

رام کردن این شیر کار ساده ای باشه

آه چشمه ی طوسی ، آه چشم ویروسی

بعد از این به هر دردی مبتلا بشم خوبه

مبتلا بشم مردم ، مبتلا نشم مردم

از تو درد لذت بخش هر چی میکشم خوبه

من یه بچه شیطون توی کوچه ها بودم

عشق تو بزرگم کرد ، عشق تو هلاکم کرد

جیک جیک مستونم بود و عشق بازیگوش

 

مثه جوجه مرده توی باغچه خاکم کرد

آه چشمه ی طوسی ، آه چشم ویروسی

بعد از این به هر دردی مبتلا بشم خوبه

مبتلا بشم مردم ، مبتلا نشم مردم

از تو درد لذت بخش هر چی میکشم خوبه

آفرین به این زور و آفرین به این بازو

آفرین به این چشم و آفرین به این ابرو

آفرین به هرشب که بی گدار میباره

با جنون در افتادن خیلی آفرین داره

با تو هیچ کس جز من بی سپر نمیجنگه

با تو هیچ کس از این بیشتر نمیجنگه

با جنون در افتادن باز کار دستم داد

آه فاتح قلبم عشق تو شکستم داد


Mohsen Chavoshi – Cheshmeye Toosi


برچسب ها: دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی – چشمه ی طوسی ،

یکشنبه 17 فروردین 1393

خوش آمدید...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


یکشنبه 17 فروردین 1393

گل و گلدان

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


شنبه 16 فروردین 1393

از دست زنان آزاد بشید

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


Y.S


برچسب ها: از دست زنان آزاد بشید ،

شنبه 16 فروردین 1393

جملات الهام بخش

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


Y.S


برچسب ها: جملات الهام بخش ،

شنبه 16 فروردین 1393

جملات الهام بخش

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    
Y.s


برچسب ها: جملات الهام بخش ،

شنبه 16 فروردین 1393

ساکت!!!

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


Y.S


شنبه 16 فروردین 1393

فراتر از بودن ...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    

Negar


برچسب ها: گلواژه های ماندگار از بزرگان ، سخنان ناب ، سخنان زیبا ،

شنبه 16 فروردین 1393

گلواژه های ماندگار از بزرگان ...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


Negar


برچسب ها: گلواژه های ماندگار ، سخنان ناب ، سخنان زیبا ،

شنبه 16 فروردین 1393

گلواژه های ماندگار از بزرگان ...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    

Negar


برچسب ها: گلواژه های ماندگار ، سخنان ناب ، سخنان زیبا ،

جمعه 15 فروردین 1393

نه ...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


بهار و این همه دلتنگی؟!

نه،

شاید فرشته ای؛

فصل ها را به اشتباه،

ورق زده باشد!Negar


جمعه 15 فروردین 1393

قانون خط های موازی ...

   نوشته شده توسط: یوسف ستاریان    


حالا هم من، هم تو!

هر دو خوب می دانیم این راه نه پایانی دارد، نه وصالی...

اما هنوز دوش به دوش می رانیم!!!

قانون خطهای موازی یادت هست؟!

دو خط موازی هیچوقت به هم نمی رسند!

سکوت می کنیم...

هم من، هم تو!

اصلا بیا یک خط زیر قانون خط های موازی بنویسیم...

دو خط موازی هیچوقت به هم نمی رسند...

اما این دلیل نمی شود همدیگر را دوست نداشته باشند...

هم من، هم تو...! 


تعداد کل صفحات: 2 1 2